Czad groźny również latem!

Informujemy, że problem z występowaniem tlenku węgla (czadu) tzw. „cichego zabójcy” pojawia się również latem. Wysokie temperatury i duże nasłonecznienie negatywnie wpływają na stan przewodów kominowych, które podczas upałów przegrzewają się ponad dachem, co przyczynia się do powstania odwrotnego ciągu w kominie. Temperatura przy wylocie przewodów kominowych w upalny dzień bywa do 2,5 razy wyższa, niż temperatura zewnętrzna, co przyczynia się do powstania słupa powietrza, który zamiast odprowadzać spaliny z naszych urządzeń grzewczych, wtłacza je z powrotem.

Niestety, nie ma tak naprawdę skutecznego rozwiązania tego problemu.  Jedyną metodą jest branie kąpieli wieczorem lub wcześnie rano, czyli wtedy, gdy słońce nie ogrzewa intensywnie przewodów kominowych. Należy też wystrzegać się używania urządzeń grzewczych w godzinach intensywnego nasłonecznienia, a więc od godz. 9.00 do 19.00 (patrz zakładka apel Beskidzkiego Związku Kominiarzy). Należy też korzystać ze sprzętów, które posiadają atesty oraz kontrolować stan techniczny urządzeń grzewczych, wentylacji i przewodów kominowych.
Pamiętajmy też, aby często wietrzyć pomieszczenia i pod żadnym pozorem nie zakrywać kratek wentylacyjnych. Warto też zaopatrzyć się w atestowane czujniki tlenku węgla.

Podobne wpisy