W trakcie wizji przeprowadzanych na budynkach w związku z zalaniami lokali, często spotykamy się z sytuacją braku jakichkolwiek rewizji umożliwiających dostęp do instalacji wodno-kanalizacyjnych w wyremontowanych łazienkach, czasami podobne sytuacje dotyczą remontów pomieszczeń kuchennych.

Oczywiście nie ma przepisów, które zakazują zabudowywać instalacje wodno-kanalizacyjne, jednak trzeba mieć na uwadze, że nawet nowa instalacja może ulec awarii. Przyczyną może być wada materiału, zapchanie rury kanalizacyjnej (zwłaszcza przy niezachowaniu wymaganych spadków), czy wada montażowa – zawsze może wystąpić błąd człowieka.

Należy zwrócić uwagę, że ok. ¾ przypadków zalań z instalacji wod.-kan. jest spowodowana awariami na poziomach wod.-kan. i przyłączeniach urządzeń (wężyki, śrubunki itp.), a więc na instalacji wewnętrznej w lokalu, za którą odpowiedzialność ponoszą właściciele lokali. W takich przypadkach to właściciel lokalu będzie pokrywał koszty likwidacji szkód w zalanym lokalu jak i koszt naprawy instalacji w swoim lokalu.

Brak odpowiednich rewizji powoduje wielokrotnie konieczność rozkuwania – stosowanych obecnie powszechnie – kafelek, a można tego uniknąć, gdyż jest wiele sposobów na wykonanie niezbędnych rewizji w sposób praktycznie niewidoczny – każda dobra ekipa remontowa sobie z tym poradzi. Szczególnej uwagi wymaga zabudowa kabiny prysznicowej, gdzie często brodzik zabudowywany jest w sposób uniemożliwiający wyczyszczenie syfonu. Często też pod brodzikiem nie są wykonywane żadne zabezpieczenia przed wilgocią (folia w płynie czy chociażby kafelki), przez co nawet niewielkie wycieki powodują zalanie lokalu poniżej.

Na koniec zwracamy też uwagę na konieczność zapewnienia dostępu do wodomierzy, które co 5 lat należy zgodnie z przepisami prawa legalizować. W praktyce oznacza to demontaż urządzenia, zatem powinien być zapewniony odpowiedni dostęp do śrubunków i zaworów przy wodomierzu.

Wobec powyższego zwracamy się z apelem o wykonywanie remontów w łazienkach i kuchniach w sposób, który uwzględni potrzeby prowadzenia ewentualnych prac remontowych instalacji wodno-kanalizacyjnych, co może pozwolić na uniknięcie dużych kosztów napraw w przypadku wystąpienia awarii.

Wyszukaj na naszej stronie

JSN Metro is designed by JoomlaShine.com